طرحِ چرخه هاکوپیان؛ طرحی برای حیاتِ چرخه‌ی زندگی

 مقدمه

پیش از آن که درباره طرح چرخه هاکوپیان بدانید لازم است تا پیشگفتاری در رابطه با صنعت پوشاک و آلودگی‌های زیست محیطی حاصل از آن داشته باشیم.

امروزه زندگی مدرن به‌طور گسترده‌ای موجب آسیب به محیط‌زیست می‌شود. استفاده از وسایل نقلیه، ظروف پلاستیکی یک‌بارمصرف، تولید مواد غذایی و سایر فعالیت‌های بشری موجب تخریب چرخه اکوسیستم شده‌اند؛ اما وقتی صحبت از تولید البسه می‌شود، تأثیرات آن کمتر از موارد دیگر مشهود است در حالی که در اتحادیه اروپا، تقریباً ۲. ۲ میلیون تن زباله شهری نساجی در سال ۲۰۱۸ تولید شده و میزان ضایعات نساجی در ۲۰ سال گذشته دو برابر افزایش یافته است.

در گذشته خرید پوشاک نسبت به امروز بسیار کمتر بود و این رویداد معمولاً چند بار در سال با تغییر فصل‌ها و یا غیرقابل‌استفاده شدن لباس‌های قدیمی اتفاق می‌افتاد، اما در ۲۰سال اخیر، تحولات صنعت مد موجب عرضه لباس‌های ارزان‌تر و افزایش سرعت چرخه‌های مد شد و خرید را به یک سرگرمی مبدل کرد.

گرچه بخش عمده‌ای از این اثرات مخرب زیست محیطی صنعت پوشاک ناشی از توسعه فعالیت فست‌فشن‌ها در سطح دنیا می‌باشد. امروزه ظهور فست فشن‌ که یک روش بازاریابی، طراحی و تولید مبتنی بر عرضه سریع لباس با حجم بالا است از تغییر سریع مد و مواد اولیه نامرغوب (مانند پارچه‌های با الیاف مصنوعی) استفاده می‌کند تا پوشاک ارزان قیمت را به مصرف‌کننده نهایی برساند.

این شیوه از تولید پوشاک منجر به عرضه انبوهی از البسه بی‌‌کیفیت شده که علاوه بر آسیب به محیط زیست،کارگران فعال در این حوزه و حیوانات، از جنبه مالی نیز به مصرف‌کننده آسیب می‌رساند.

 

اقداماتی که می‌توان برای جلوگیری از آسیب‌های زیست محیطی انجام داد

 • اهدای پوشاک قدیمی
 • عدم خرید لباس‌های ارزان، بی‌کیفیت وتولید شده از الیاف مصنوعی
 • استفاده مجدد از لباس‌های قدیمی
 • استفاده از پوشاکِ تولید شده از الیاف طبیعی
 • تغییر کاربری لباس‌های قدیمی (نوعی بازیافت خانگی)
 • بازیافت لباس‌ها
 • خرید کمترو با کیفیت‌تر

هاکوپیان در راستای حفظ محیط زیست چه اقداماتی انجام داده است ؟

 

از جمله‌ی اقدامات هاکوپیان در حفظ محیط زیست را می‌توان به تهیه‌ی مواد اولیه و پارچه از کمپانی‌های پایبند به تولید پایدار از کشور‌های آلمان، ایتالیا، انگلستان و ترکیه، استفاده از الیاف طبیعی در تولید البسه، وجود حداقل میزان تولید ضایعات کربنی، بازیافت آب در جهت کاهش مصرف آن و کنترل میزان آلایندگی در کارخانه‌های خود نام برد.

با این حال، طرح «چرخه» از مهم‌ترین اقدامات هاکوپیان در راستای تعهد به تولید پایدار بوده است.
هاکوپیان با آگاهی از این مهم که اهدای لباس‌، عملی‌ترین روش در حفظ محیط زیست است، با راه‌اندازی طرحِ جمع‌آوری البسه که هر سه سال یک‌بار اجرا می‌شود لباس‌های قدیمی هاکوپیان را دریافت و آن‌ها را به خیریه‌ها اهدا می‌کند. این امر موجب وارد شدن لباس‌های قدیمی به چرخه‌ی مجدد مصرف می‌شود و علاوه بر حفظ محیط زیست یک منفعت خیرخواهانه نیز خواهد داشت.

طرح چرخه چیست ؟

طرح چرخه با مشارکت خیرخواهانه همراهان هاکوپیان هر سه سال یک‌بار اجرا می‌شود.

در این طرح مشتریان البسه قدیمی هاکوپیان که هنوز سالم اما به هر دلیلی بدون مصرف هستند را به هاکوپیان تحویل داده و به پاس این همراهی در مدت زمان اجرای طرح، اعتبار خرید دریافت می‌نمایند.

هاکوپیان نیز با ترمیم و نوسازی البسه دریافتی پس از آماده‌سازی و بسته‌بندی مناسب، آن‌ها را در اختیار سازمان‌های معتبر خیریه برای کمک به بخش محروم جامعه در نقاط مختلف کشور قرار می‌دهد.

هاکوپیان از طریق طرح«چرخه» اهدافی چند جانبه از جمله اهدای لباس‌های دریافت شده به نیازمندان، چرخه مجدد البسه، کسب رضایت همراهان خود و هدایت آن‌ها به مشارکت در حفظ محیط زیست را دنبال می‌کند. علاوه بر آن هاکوپیان البسه جمع‌آوری شده در این طرح را جهت بررسی و کارشناسی در اختیار متخصصان خود می‌گذارد و آن را مبنایی برای ارتقاء بهبود کیفیت محصولات خود در آینده قرار می‌دهد.

 

چرا طرح چرخه از سایر روش‌های بازیافت البسه کارآمدتر است ؟

 لورا بالموند، سرپرست ابتکار چرخه‌ی مد در بنیاد الن مک آرتور، به مجله ووگ می‌گوید: مواد اولیه لباس‌ها از تعداد پیچیده‌ای از ترکیب‌های مختلف تولید شده‌اند که در حال حاضر واقعاً هیچ فناوری مقیاس‌بندی شده‌ای برای تفکیک، تجزیه و تبدیل آن‌ها به الیاف با کیفیت مطلوب وجود ندارد. همچنین وجود مواد شیمیایی که در صنعت مد استفاده می‌شود باعث ایجاد مشکلات بسیاری خواهد شد.
برای کمپانی‌های که قصد دارند از مواد حاصل از بازیافت البسه استفاده کنند هزینه خرید آن به صرفه نیست زیرا فرآیند بازیافت البسه بسیار پر هزینه است.

به لباس‌ها جانی دوباره ببخشیم

پس از آن که لباس‌هایمان عمر طولانی و پرباری داشتند، به ناچار روزی زمان خداحافظی با آن‌ها فرا می‌رسد. چرا به جای فرستادن آن‌ها به محل دفن زباله، بار دیگر از آن‌ها استفاده نکنیم؟
بازیافت، استفاده مجدد و اهدای لباس‌های از مد افتاده، ‌ایده جدیدی نیست اما در سال‌های اخیر تابو‌های خرید و استفاده از  لباس‌های دست دوم و اهدا شده از میان رفته است و فروش آن‌ها نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است. امروزه، برخی از بزرگترین سایت‌های تجارت الکترونیک که تجارت‌های مبتنی بر فروش مجدد اقلام دست‌دوم هستند این روند را تسهیل نموده‌اند.

در ابتدا خرید و استفاده مجدد از لباس‌های دست‌دوم تنها با هدف دست‌یابی به لباس‌های لوکس و گران‌قیمت بود اما با پیشرفت آگاهی جامعه در رابطه با حفظ محیط زیست، استفاده از لباس‌های دست‌دوم آگاهانه و هدفمندتر شده است و افراد بیشتری نسبت به گذشته به تأثیراتی که انسان روی کره زمین می‌گذارد اهمیت می‌دهند. همین آگاهی‌ها کمپانی‌های بیشتری را به سوی شفاف‌سازی در نحوه تولید کالا‌های خود وا می‌دارد. با توجه به گزارش‌ها و مستندات سازمان‌های جهانی نظیر «صلح سبز» که در ایران نیز فعالیت دارند (نام یک سازمان غیردولتی مدافع محیط زیست) منطقی است که کمپانی‌ها و مصرف‌کنندگان توجه بیشتری به حوزه حفظ محیط زیست داشته باشند.

در واقع، طبق تحقیقات انجام شده توسط جامعه‌شناس سوفی وودوارد در دانشگاه منچستر، به طور متوسط ۱۲ درصد از لباس‌های موجود در کمد لباس افراد هرگز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
اهدا لباس راهی برای ر‌هایی از وجود لباس‌های است که هرگز مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، از مد افتاده‌اند، سایز آن‌ها دیگر مناسبمان نیست یا دیگر متناسب با سلیقه ما نیستند و تنها کمد لباس‌مان را اشغال کرده‌اند.

 

مزایای طرح چرخه چیست؟

همه ما بیشتر از آنچه برای حفظ سیاره‌مان توصیه می‌شود از منابع استفاده می‌کنیم و کمد لباس‌های ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند.چرخه

حدود ۸۵ درصد از تمام منسوجات دور ریخته شده در ایالات متحده تقریباً ۱۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ یا در محل دفن زباله ریخته یا سوزانده می‌شوند. به طور تقریبی هر آمریکایی حدود ۳۷ کیلوگرم زباله از پوشاک تولید می‌کند. تخمین‌زده می‌شود که سالانه ۹۲ میلیون تن زباله منسوجات در سطح جهان تولید خواهد شد که معادل یک کامیون زباله پر از لباس در هر ثانیه به محل‌های دفن زباله است. تا سال ۲۰۳۰، انتظار می‌رود که سالانه بیش از ۱۳۴ میلیون تن منسوجات دور ریخته شود در حالی که ۹۵%از لباس‌های دور ریخته شده می‌توانستند دوباره پوشیده یا بازیافت شوند.

 

تاریخچه طرح چرخه در هاکوپیان

هاکوپیان برای نخستین بار در سال 1381 به طراحی و اجرای این طرح پرداخت که با همراهی مشترکین تاکنون و طی دوره های مختلف ادامه یافته است. در دوره قبلی اجرای آن، هاکوپیان به طور تقریبی حدود  6400 کت و شلوار و در دورهای قبل‌تر در مجموع حدود 10400 کت‌و‌شلوار قدیمی را تحویل گرفته و به افراد نیازمند اهدا نموده است.  آخرین طرح چرخه در مرداد سال 1401اجرا شد.

 

محرک این چرخه بزرگ باشیم!

 

از جمله مزایای شرکت در طرح چرخه:

 • اهداء لباس‌های که کمد لباسمان را اشغال کرده‌اند
 • حفظ محیط‌زیست
 • کمک به افراد نیازمند
 • دریافت تسهیلات خرید از هاکوپیان

چگونه می توانیم در طرح چرخه مشارکت کنیم؟

همراهان محترمی که قصد مشارکت در این طرح را دارند می‌توانند طبق جدول راهنما با تحویل پوشاک قدیمی خود به کلیه‌ی فروشگاه‌های هاکوپیان به جزء اسپیناس و اوت‌لت تسهیلات خرید دریافت نمایند.

 

 

یک‌ دست کت‌وشلوار  یا  یک عدد کت تک و شلوار تک15 درصد تخفیف
دو ‌دست کت‌وشلوار   یا   دو عدد کت تک و شلوار تک20 درصد تخفیف
سه ‌دست کت‌وشلوار  یا   سه عدد کت تک و شلوار تک25 درصد تخفیف
 • این تخفیف‌ها مربوط به 25 مرداد تا 25 شهریور سال 1401 می‌باشد.

نکات مهم در تحویل البسه:  

استفاده از تسهیلات این طرح همراه با حواله‌ها و هدیه تولد به‌صورت هم‌زمان امکان‌پذیر نمی‌باشد.

خواهشمند است جهت رعایت نکات بهداشتی، تنها البسه خشکشویی‌شده تحویل گردد.

 

سخن پایانی

حرکت به سوی «زندگی پایدار» آسان نیست و ایجاد تغییر در فرهنگ و شیوه مصرف نیاز به تلاشی همگانی دارد. به یاد داشته باشیم که اقدامات جزئی را نادیده نگیریم چرا که هر قدم در این مسیر هر چند کوچک نتایج و اثراتی شگرف در آینده خواهد داشت.

 

منابع:

 

 

 

نویسنده: الهه یاراحمدی

 

One thought on “طرحِ چرخه هاکوپیان؛ طرحی برای حیاتِ چرخه‌ی زندگی

  • هاکوپیان میگوید:

   با درود
   این طرح، خیرخواهانه و با مشارکت هاکوپیان و همراهان گرامی است. این لباس ها بازسازی شده و به مناطق محروم اعطا می‌شود .

 1. اردشیر سلطانپور میگوید:

  هاکوپیان دوست داشتنی وقابل احترام است .فقط احساس میکنم که جنس البسه مانندسالهای ۱۳۷۰تا۱۳۸۵نیست .البته ناگفته نماندکه متاسفانه به علت تورم افسارگسیخته دیگرتوان خریدهاکوپیان راازدست داده ام .انشاالله همچنان درصنعت پوشاک پیشگام باشیدوموفق

 2. محمدحسین دارش، میگوید:

  با سلام .
  ایده خوبی هست و از اینکه هاکوپیان چنین کاری انجام میدهد قابل تقدیر و قدردانی است . حالا اگر این شرکت لطف دیگری داشته باشد و البسه ویا کت و شلوار های برند خارجی یا برند های معتبر ایرانی را در اینکار سهیم کنید کار بسیار ارزشمند و بیادگار انجام داده آید

  • هاکوپیان میگوید:

   با درود از اینکه مارا همراهی می‌کنید سپاسگزاریم
   محصولات برند های خارجی در این دوره شامل این طرح نمی‌شوند.

 3. مهران میگوید:

  سلام
  با تشکر و قدر دانی از زحمات مجموعه هاکوپیان
  اگه امکان استفاده همزمان از این تهسیلات و هدیه تولد باهم فراهم میشد خیلی بهتر به نظرم و امکان خرید برای مشتری هم با توجه به شرایط موجود گزینه بهتری بود .

  • هاکوپیان میگوید:

   با درود
   در طرح چرخه به منظور پاسداشت مشارکت عزیزان ۱۵ تا ۲۵ درصد تخفیف نقدی در نظر گرفته شده است.
   در طرح چرخه” سقفی” برای خرید در نظر گرفته نشده است و امکان خرید با تخفیف ۲۵٪ تا “هر میزان” امکان پذیر است.

 4. حسن نامجو میگوید:

  با سلام و عرض ادب و احترام
  آیا کت و شلواری که قصد اهدا داریم ، حتما باید از تولیدات هاکوپیان باشد یا اینکه هر برندی میتواند باشد؟

 5. امید اردلان میگوید:

  سلام ، وقت بخیر
  طرح جالب و مؤثری است … امیدوارم بارشدوارتقا فرهنگ ودیدگاه جامعه ( که نسبت مسقیم بافرهنگ حاکمیتی واقتصاد مردم دارد) ، پایدار و موفق باشد.

 6. شاهرخ افضلی میگوید:

  درود ، امیدوارم جناب هاکوپیان عزیز سالم و شاد باشند ، همواره پیشرو در صنعت پوشاک ایران ، و افتخار می‌کنم از تولیدات هاکوپیان استفاده می‌کنم ،،،
  با سپاس از شما عزیزان

 7. افشین میگوید:

  باسلام ، آیا مهلت استفاده از تسهیلات تخفیف تنها تا پایان ۲۵ شهریور سال جاری است؟ اگر چنین است ، بهتر بود حداقل تا پایان سال جاری اعتبار داشته و در کارت اعضا شارژ شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +  3  =