آقای هاکوپیان، بنیانگذار و طراح ارشد برند هاکوپیان، همیشه دغدغه انتقال دانش و تجربه به نسل‌های بعد را داشته و دارند. بر همین اساس آموزش را در صدر مسئولیت‌های اجتماعی خود و شرکت هاکوپیان قرار داده‌اند.از همین رو انتشارات هاکوپیان در راستای اعتلای دانش طراحی و تولید پوشاک و دسترسی جامعه به منابع اطلاعاتی کارآمد، قابل اتکا و با اعتبار بین‌المللی اقدام به تهیه مجموعه‌ای ارزشمند در این زمینه نموده‌ است. امیدواریم مجموعه کتاب‌های انتشارات هاکوپیان مورد استقبال و استفاده رهپویان علوم و فنون قرار گیرد و به وسیله آن گامی هر چند کوچک در جهت اعتلای دانش و هنر طراحی لباس و خیاطی به ویژه رشد و تعالی صنعت پوشاک برداشته باشیم.

کتاب صنعت پوشاک ایران از هامبارسوم تا هاکوپیان

پدیدآورنده : سومبات هاکوپیان

این کتاب به فراز و فرودهای صنعت نساجی و پوشاک در کشورمان پرداخته و در گفته‌های پیشکسوتان و صاحب‌نظران این صنعت، بارها به نقش و اهمیت آن در اقتصاد ملی اشاره می‌شود. صنعت نساجی و پوشاک به دلیل عدم نیاز به تکنولوژی پیچیده، زودبازدهی و کارگربر بودن، معمولا در هر کشوری به عنوان یکی از صنایع برای پا گذاشتن در مسیر توسعه اقتصادی، مورد نظر بوده است. در کشور ما، صنعت نساجی و پوشاک در کنار صنایع دانش بنیان در کشورمان دارای مزیت رقابتی هستند، چرا که این صنایع به جای وابستگی به تکنولوژی‌های پیچیده متکی به نیروی مغز و اندیشه است.
پدیدآورنده کتاب، آقای هاکوپیان اشاره دارد : صنعت پوشاک در ایران از جایی روشن در تاریخ جلو آمده و در میانه راه گرفتار تاریکی و لغزش شده و باید برای فردا و هر فردایی در تاریخ ایران‌زمین دوباره عظمتش را بازگرداند. چون با توانمندی‌هایی که دارد می‌تواند گره‌گشای هر گره بزرگی در بدنه اقتصاد ملی باشد، اما فردا دیر نیست؟

کتاب طراحی لباس مردانه “به روش مولر“ از موسسه راندشاو (RUNDSCHAU) آلمان

تدوین و ترجمه از سومبات هاکوپیان (ترجمه متن با همکاری محمدرضا عزتی)

در این کتاب به طراحی الگوهای مادر و الگوهای مدل کت، شلوار، جلیقه و پالتو در سطح مبانی و پیشرفته با توضیحات مفصل پرداخته می‌شود. همین‌طور علاوه بر مدل‌های کلاسیک و اسپرت با برش‌های آزاد و اندامی، انواع لباس‌های مناسبتی همانند فراک و لباس برای ورزشکاران با توجه به ویژگی‌های خاص اندام آن‌ها طراحی می‌شود.در بخش جداگانه‌ای تفاوت‌‎های اندام غیرنرمال با اندام نرمال بررسی و نحوه تغییر الگو برای اندام‌های غیرنرمال شرح داده می‌شود. در این کتاب راجع به آماده‌سازی لباس و فنون مربوط به آن هم توضیحات دقیق و کاربردی ارائه شده است. کتاب به لحاظ تنوع و گستردگی مطالب، حجم بالایی از مطالب را شامل می‌شود و از این روی می‌تواند به‌عنوان یک کتاب آموزشی و مرجع توسط گروه‌های مختلف از جمله طراحان، اساتید و دانشجویان رشته‌های مهندسی پوشاک و طراحی و دوخت لباس، تولیدکنندگان پوشاک در بخش‌های صنعتی و نیمه صنعتی، آتلیه‌داران و سایر علاقمندان طراحی و دوخت لباس مردانه مورد استفاده قرار گیرد.

طراحی پیراهن مردانه “به روش مولر“ از موسسه راندشاو (RUNDSCHAU) آلمان

تدوین و ترجمه از سومبات هاکوپیان (ترجمه متن با همکاری محمدرضا عزتی)

کتاب طراحی پیراهن مردانه، ابتدا خواننده را با الگوهای مادر طراحی پیراهن آشنا می‌سازد سپس به طراحی مدل‌های گوناگون می‌پردازد و به این ترتیب و با توجه به ویژگی خاص در سیستم مولر که امکان ترکیب قطعات طراحی شده روی مدل‌های مختلف فراهم است، قابلیت طراحی شمار زیادی از مدل‌های پیراهن به صورت منحصر به ‌فرد در اختیار طراح قرار می‌گیرد. در این کتاب طراحی انواع پیراهن‌های مردانه، ساده، کلاسیک، اسپرت، مدل‌های سنتی، مدل‌هایی برای مناسبت‌های خاص، سوییتشرت حتی انواع لباس خانه، لباس زیر و ملحقات تزیینی پیراهن مطرح و نحوه طراحی آن‌ها به تفصیل توضیح داده شده‌اند. جهت هرچه کامل‌تر شدن، در این کتاب طراحی پیراهن بچگانه نیز آورده شده است. در انتها سایزبندی پیراهن به تفکیک سایزبندی قطعات پیراهن با توضیحات کامل و مبسوط اضافه شده است که به این ترتیب ویژگی کاربردی کتاب به صورت فوق‌العاده ارتقا می‌یابد.

سایزبندی لباس زنانه و بچگانه “به روش مولر“ از موسسه راندشاو (RUNDSCHAU) آلمان

تدوین و ترجمه از سومبات هاکوپیان (ترجمه متن با همکاری محمدرضا عزتی)

یکی از علمی‌ترین و معتبرترین روش‌ها در سایزبندی سیستم مولر می‌باشد و سایزبندی در این سیستم به ساده‌ترین و در عین حال دقیق‌ترین شکل قابل انجام است. این روش متعلق به آکادمی پوشاک آلمان می‌باشد که کتاب‌ها و مجلات تخصصی خود را توسط انتشارات راندشاو آلمان در سراسر دنیا منتشر می‌کند. این کتاب سایزبندی را روی الگوهای مادر انجام می‌دهد و این الگوها پس از بارها بررسی در عمل مورد امتحان قرار گرفته‌اند و به‌طور کامل اصلاح شده‌اند و از این جهت موجبات اطمینان خاطر کاربران برای استفاده فراهم است. همین‌طور اختلاف بین اندازه‌ها یا پرش‌های بین سایزی به‌طور دقیق محاسبه شده‌اند و در جداول جداگانه به‌صورت مدون در اختیار قرار گرفته‌اند.

طراحی و برش دامن و شلوار زنانه “به روش مولر“ از موسسه راندشاو (RUNDSCHAU) آلمان

تدوین و ترجمه از سومبات هاکوپیان (ترجمه متن با همکاری محمدرضا عزتی)

این کتاب ترجمه کتاب طراحی الگوی دامن و شلوار زنانه به روش مولر می‌باشد که بیش از بیست بار در آلمان تجدید چاپ شده و سومین کتاب از سری کتاب‌هایی است که در زمینه طراحی لباس زنانه توسط بخش فرهنگی واحد صنعتی پوشاک هاکوپیان ترجمه، چاپ و منتشر گردیده است. این کتاب به زبانی ساده شیوه طراحی الگوی مدل‌های متنوعی از انواع دامن و شلوار زنانه را به هنرجویان و دانشجویان آموزش می‌دهد به‌طوری‌که بدون هیچ مشکلی پس از درک مفاهیم کتاب قادر به طراحی و پیاده‌سازی الگو خواهند بود. این کتاب در برگیرنده الگوهای مادر دامن و شلوار زنانه است به‌طوری‌که از این کتاب می‌توان به عنوان یک کتاب مرجع استفاده کرد. علاوه بر آن تنوع مدل‌ها در مباحث مطرح شده در این کتاب به گونه‌ای است که در بخش دامن از طراحی دامن‌های ساده زنانه گرفته تا انواع دامن‌های فون، کلوش، پلیسه و… مطرح می‌شوند و در بخش شلوار نیز طراحی و شلوارهای زنانه ساده تا شلوارهای اسکی، کوهنوردی، اسب‌سواری و…ارائه می‌شوند.

طراحی و برش کت و پالتوی زنانه “به روش مولر“ از موسسه راندشاو (RUNDSCHAU) آلمان

تدوین و ترجمه از سومبات هاکوپیان (ترجمه متن با همکاری محمدرضا عزتی)

بنیان این کتاب بر مبنای طراحی الگوهای مادر کت و پالتوی زنانه قرار گرفته که به این لحاظ به عنوان یک کتاب مرجع ضخیم‌دوزی در دسترس طراحان و تولیدکنندگان پوشاک قرار می‌گیرد و با مجموعه‌ای غنی از مدل‌های کت و پالتو این امکان را فراهم می‌سازد تا آن‌ها بتوانند ایده‌ها و تصورات ذهنی خود و مشتریان خود راجع به مدل را به مرحله عمل و واقعیت برسانند و همین‌طور برای تهیه لباس برای مناسبت‌های مختلف از آن ایده بگیرند. همچنین این کتاب می‌تواند به‌عنوان یک منبع علمی آموزشی مورد استفاده دانشجویان عزیز واقع شود و به تقویت بنیه علمی آن‌ها کمک شایانی نماید و از طرفی به عنوان یک مرجع قابل اطمینان حاوی مطالب مبسوط و متنوع طراحی لباس جهت آموزش در دسترس اساتید ارجمند رشته‌های طراحی لباس و مهندسی پوشاک قرار گیرد. این کتاب در زمره کتاب‌هایی است که در صنعت کاربرد اساسی دارد چرا که سبک و شیوه طراحی لباس در کتاب به گونه‌ای است که به راحتی امکان استفاده از آن در بخش صنعتی تولید پوشاک فراهم است و می‌تواند مبنای طراحی و تهیه الگو برای کت، پالتو و مانتوهای زنانه باشد.

طراحی مدل و برش لباس‌های زنانه “الیزابت کرینبول“

تدوین و ترجمه از سومبات هاکوپیان

کتاب “طراحی مدل و برش لباس‌های زنانه” از میان کتاب‌هایی که در زمینه مد و طراحی لباس تالیف شده‌اند به دلیل قابلیت ویژه‌ای که جهت توانا ساختن خواننده در طراحی و اجرای اجزاء و گرایش‌های مد جدید روی لباس و همین‌طور ترکیب قطعات مختلف روی یک نوع لباس جهت تنوع بخشیدن به آن دارا می‌باشد، انتخاب شده است. این توانایی به شکلی بسیار ساده و به دور از پیچیدگی‌های طراحی به خواننده منتقل می‌شود. به همین دلایل مطالب این کتاب در اروپا مورد استقبال زیادی از طرف خوانندگان قرار گرفته و ایده گردآوری آن‌ها در یک مجموعه نیز از اینجا نشات می‌گیرد. این کتاب در نوع خود پدیده جدیدی است چرا که با روش طراحی و برش سوئیسی خوانندگان با اطلاعات کمتر نیز قادر خواهند بود به طراحی مدل‌های جذاب بپردازند. از یک طرف کتاب حاوی الگوهای مادر در برش‌های متفاوت بوده و از طرف دیگر آماده‌سازی آن مدل‌ها با کوچکترین جزئیات نشان داده شده‌اند، که به این ترتیب کتاب برای کسانی که با روش‌های دیگر آشنا هستند نیز جالب توجه و قابل استفاده است. در کنار معرفی مدل‌های کت و پالتو، توضیحات راجع به فرم‌های مختلف یقه، شانه، تکنیک‌های آماده‌سازی آستین، پیلی‌ها و جیب‌ها آمده‌اند. از خصوصیات دیگر کتاب، طراحی حرفه‌ای مد و توضیحات ساده آن می‌باشد که از این‌رو می‌توان کتاب را به منظور تدریس هم پیشنهاد نمود.

کتاب طراحی لباس بچگانه “به روش مولر“ از موسسه راندشاو (RUNDSCHAU) آلمان

تدوین و ترجمه از سومبات هاکوپیان (ترجمه متن با همکاری محمدرضا عزتی)

کتاب طراحی لباس بچگانه، که نخستین کتاب طراحی لباس بچگانه با متد مولر می‌باشد پس از اخذ مجوزهای لازم از موسسه راندشاو آلمان و ترجمه به زبان فارسی توسط بخش فرهنگی هاکوپیان برای اولین بار در کشور به زیور طبع آراسته شده است. این کتاب ابتدا ما را با روش اندازه‌گیری و چگونگی تناسب اندام در بچه‌ها آشنا می‌سازد و جدول اندازه‌ها برای پسران و دختران را به تفکیک در اختیار می‌گذارد. سپس طراحی را با طراحی الگوی مادر انواع لباس‌های نوزاد آغاز نموده و در ادامه بهطراحی الگوی مادر و الگوی مدل لباس‌های ساده‌تر مثل پیراهن و بلوز می‌پردازد. به تدریج تنوع مدل‌های طراحی شده در یک گونه لباس افزایش می‌یابد و طراحی برای گروه‌های مختلف سنی و برای دختران و پسران به‌صورت جداگانه می‌آید.در این کتاب می‌توان با طراحی انواع لباس‌های مناسبتی، سنتی، اسپرت، رسمی، کلاسیک، لباس زیر و لباس خانه برای خردسال تا نوجوان آشنا شد.از طرف دیگر به دلیل طراحی جداگانه قطعات لباس در یک مدل و قابل ترکیب بودن با قطعات سایر مدل‌ها که از ویژگی خاص سیستم طراحی مولر می‌باشد. طیف وسیعی از تنوع مدل‌ها بسته به سلیقه و ابتکار طراح پیش‌رو قرار می‌گیرد.

کتاب جدول اندازه زنانه و دخترانه

تدوین و ترجمه از سومبات هاکوپیان (ترجمه متن با همکاری محمدرضا عزتی)

موضوعی که در این کتاب به آن پرداخته می‌شود جدول اندازه‌های بدن است و این مفهوم برابری تمامی اندازه‌های ارائه شده با اندازه‌های گرفته شده از روی بدن می‌باشد. از این رو باید در طراحی الگوها، آزادی‌ها که بسته به سلیقه و مد متغیرند، لحاظ گردد. البته مقادیر پرش محاسبه شده در جدول را می‌توان با بزرگ کردن و کوچک کردن که به اصطلاح سایزبندی نامیده می‌شود بدون تغییر استفاده نمود. چون در این مورد آزادی‌های دلخواه قبلا در الگوی اولیه در نظر گرفته شده‌اند.
در تنظیم این جداول کارشناسان آموزشگاه خیاطی مولر به همراه اساتید و طراحان برجسته تصمیم گرفتند که در این جداول نامگذاری سایزها و اندازه‌گیری به شکل منطقی، هدفمند و تا حد امکان یکسان باشد. از این رو چندین گروه سایزی بر مبنای یک بلندی قد ایجاد شد، به طوری که در یک گروه سایزی فقط اندازه‌های عرضی تغییر می‌کنند نه اندازه‌های طولی.