نحوه مراقبت و نگهداری صحیح از کت و شلوار

نگهداری از کت و شلوار

برای آقایان خوش‌لباس، کت‌وشلوار یکی از ضروری‌ترین لباس‌ها است و در موقعیت‌های مختلف بسیاری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بعضی از آقایان بسته به شرایط شغلی و اجتماعی خود در موقعیت‌های رسمی، کاری و مهمانی‌ها  و یا حتی برای استفاده روزانه کت‌وشلوار می‌پوشند و پوشیدن کت‌وشلوار را نشانه‌ای از حرفه‌ای گری و تخصص می‌دانند.

کت‌وشلوارها معمولاً از پارچه‌های نفیس و گران‌قیمتی تولید می‌شوند؛ بنابراین مراقبت  صحیح از آن‌ها برای افزایش طول عمر کت‌شلوار بسیار مهم و ضروری است.

در این مقاله به نکات ضروری نگهداری از کت‌وشلوار می‌پردازیم و شمارا با مهم‌ترین جنبه‌های مراقب درست از آن  آشنا می‌کنیم تا بتوانید طول عمر کت‌وشلوار را افزایش داده و آن را مثل روز اول نگه‌دارید.

چرا باید از کت‌وشلوار درست مراقبت کنیم؟

علاوه بر این‌که کت‌وشلوارها معمولاً با پارچه‌های گران‌قیمتی دوخته می‌شوند نمادی از شیک‌پوشی مردان هستند؛ بنابراین بسیار مهم است که برای حفظ جذابیت آن‌ها همیشه تمیز و مرتب و بدون هیچ‌گونه لکه و چروک نگهداری شوند.

کت‌وشلوار خود را درست انتخاب کنید

قبل از این‌که در رابطه با نگهداری و مراقبت کت‌وشلوار چیزی بدانید  بهتر است در مورد این‌که چگونه کت‌وشلوار مناسبی برای خود انتخاب کنیم اطلاعات کسب کنید. کت‌وشلوار را همیشه با سایزهای خود مطابقت دهیم. کت‌وشلوارهای با سایز بزرگ‌تر و یا تنگ‌تر نمی‌تواند جلوه خوبی به‌ظاهر شما بدهند. علاوه بر آن  کت‌وشلواری که کیفیت مناسبی ندارد حتی درصورتی‌که  از آن خیلی خوب مراقبت و نگهداری شود به‌زودی آسیب‌دیده و کیفیت خود را از دست می‌دهد.

 

شستن کت‌وشلوار

بهتر است برای شستن کت‌وشلوار خود را به یک خشک‌شویی خوب بسپارید زیرا شستن کت‌وشلوار در منزل اگرچه به‌ظاهر به‌صرفه است اما به دلیل ناکافی بودن تبحر شما در شست‌وشو باعث آسیب به کت‌وشلوار می‌شود.

حتی اگر شستن کت‌وشلوار را در منزل انجام می‌دهید حتماً بعد از شستشو از اتوی‌بخار استفاده کنید. اتوهای خانگی و فلزی به دلیل گرمای بالا باعث آسیب به الیاف پارچه می‌شوند و علاوه بر آن اصطلاحاً روی لباس آثار برق اتو می‌ماند.

حتماً به خاطر داشته باشید که لکه‌گیری لباس را حتماً به‌موقع انجام دهید زیرا باگذشت زمان ممکن است این لکه برای همیشه روی لباس شما ماندگار شوند. لکه‌های کوچک را می‌توانید به‌راحتی در منزل پاک‌کنید اما پاک کردن لکه‌های بزرگ‌تر را به خشک‌شویی بسپارید.

کت‌وشلوارها را بیش‌ازحد خشک‌شویی نکنید. تنها 4 یا 5 بار خشک‌شویی در سال کافی است.

نحوه نگهداری در کمد لباس

بعد از استفاده از کت‌وشلوار آن را حتماً ابتدا در هوای خنک قرار دهید و سپس به چوب‌رختی عریض آویزان کنید.

این کار کمک می‌کند تا شکل ظاهری کت‌وشلوار شما حفظ شود. سعی کنید از چوب‌رختی فلزی و پلاستیکی استفاده نکنید زیرا موجب بدشکل شدن و چروک شدن لباس شما خواهد شد. بهترین گزینه برای انتخاب چوب‌رختی مدل‌های چوبی و مخمل هستند که کمترین آسیب را به لباس وارد می‌کنند.

 

آویزان کردن کت و شلوار

برس کشیدن کت‌وشلوار

با پوشیدن کت‌وشلوار و گذر زمان روی پارچه آن گرد غبار می‌نشیند و یا آلوده می‌شود. نفوذ گردوغبار و آلودگی در تاروپود کت‌وشلوار باعث فرسوده‌شدن آن خواهد شد. با کشیدن یک برس ساده بعد از هر بار استفاده می‌توانید از پوسیدگی لباس خود جلوگیری کنید.

برس مخصوص کت‌وشلوار انواع مختلفی دارند دسته این برس تا ممکن چوبی و پلاستیکی و همچنین رشته‌های طبیعی یا مصنوعی ساخته‌شده باشد. مسلم است که رشته‌های طبیعی به علت نرم بودن برای تمیز کردن کت‌وشلوار مناسب‌تر هستند و آسیبی به کت‌وشلوار شما وارد نمی‌کنند.

برای تمیز کردن کت‌وشلوار به‌وسیله برس از شانه تا شروع کنید و به‌آرامی به سمت پایین حرت کنید توجه داشته باشید که حرکت برس باید به شکل افقی باشد و کشیدن برس به شکل عمودی باعث آسیب به آن می‌شود.

جیب‌های کت‌وشلوارتان را خالی نگه‌دارید

سعی کنید از جیب کت‌وشلوارتان برای نگهداری وسایل استفاده نکنید مخصوصاً قرار دادن اجسام تیز و سنگین مانند کلید و موبایل باعث دفرمه شدن جیب کت و خارج شدن آن از حالت اولیه می‌شود.

استراحت دادن به کت‌وشلوار

کت‌وشلوار را نمی‌توانید مانند لباس‌های کژوال هرروز بپوشید. حتماً به خاطر داشته باشید که کت‌وشلوارها معمولاً از پارچه‌های آسیب‌پذیر و گران‌قیمت دوخته  می‌شوند بنابراین نیاز است بعد از هر بار استفاده به آن‌ها استراحت بدهید در غیر این صورت از عمر آن تا کاسته و پوسیده و کهنه می‌شوند.

اگر کت‌وشلوار یکی از لباس‌های روزمره شماست نیاز است که چند دست کت‌وشلوار داشته باشید. استفاده مداوم از یک و شلوار باعث از بین رفتن آن خواهد شد.

کت‌وشلوار خود را به‌درستی تا کنید

درصورتی‌که به یک سفر کاری یا کنفرانس می‌روید و نیاز دارید که کت‌وشلوار خود را به همراه داشته باشید بهترین حالت این است که آن را در کاور مخصوص حمل کنید و درصورتی‌که امکان انجام این کار را ندارید باید نحوه صحیح تا زدن کت‌وشلوار را یاد بگیرید.

در یک جلسه کاری پوشیدن کت‌وشلواری که چروک است جلوه خوبی ندارد و بهتر است به تا کردن کت‌وشلوار و نحوه قرار دادن آن در چمدان توجه ویژه‌ای داشته باشید.

مراقبت بیدخوردگی باشید

بیدها معمولاً از لباس‌های که الیاف طبیعی مانند پشم دارند تغذیه می‌کنند. درصورتی‌که کت‌وشلوار شما مدت  خیلی زیادی در کمد لباستان بدون استفاده مانده باشد ممکن است دچار بیدخوردگی شود.

بیدخوردگی باعث دفرمه شدن لباس و غیرقابل استفاده شدن آن می‌شود. بیدها معمولاً در جیب‌ها تخم‌ریزی می‌کنند و باعث از بین رفتن لباس می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید از قرص بید و یا سرکه استفاده کنید.

نویسنده: الهه یاراحمدی

برای خرید اینترنتی کت و شلوار کلیک کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1  +  1  =