کت‌سافاری چیست و چگونه در دنیای مد محبوبیت یافت؟

کت سافاری چیست؟

کت‌های سافاری، با چهار جیب و کمربند از الیاف طبیعی مانند پشم و کشمیر، با الهام از سبک طبیعت‌گردی سافاری طراحی و تولیدشده‌اند و به ‌موجب این طراحی علاوه بر سبکی و راحتی، برای استفاده روزانه در فصل بهار و پاییز مناسب هستند.

 

کت سافاری را چگونه ست کنیم؟

آنچه با کت سافاری می‌پوشید اغلب یک انتخاب شخصی است اما در اینجا چند آیتم که به شما کمک می‌کند تا استایل بهتری با کت سافاری داشته باشید معرفی می‌شوند.

کت سافاری

کت سافاری به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که خود ستاره نمایش استایل شما باشد بنابراین اجازه دهید صحنه را در دست بگیرد و از  پوشیدن آن با لباس‌های پر زرق ‌و برق و شلوغ خودداری کنید.

می‌توانید این لباس را با یک استایل مینیمال مانند یک تیشرت ساده، یک شلوار جین و یک کفش کتانی  ست کنید و دکمه‌های آن را باز بگذارید.

علاوه بر این می‌توانید با پوشیدن پیراهن، کراوات و یک شلوار فلانل مقداری این استایل را رسمی‌تر کنید.

کت سافاری دارای جیب‌های زیادی است که در گذشته برای حمل وسایل طبیعت‌گردی و نظامی استفاده می‌شد اما اکنون این جیب‌ها بیشتر جنبه تزئینی دارند و بهتر است از آن‌ها برای حمل وسیله استفاده نشود زیرا جیب‌ها بدفرم خواهند شد و ظاهری نامناسب را ایجاد می‌کنند.

 

 

 

تاریخچه کت سافاری

ریشه‌های کت سافاری در شبه‌قاره هند

کت سافاری خنک، راحت، شیک و مدرن است. لباسی که با پوشیدن آن درحالی‌که به 150 سال پیش سفر می‌کنید، همچنان ظاهری مدرن و شیک دارید.

این کت در میان دود سیاه، تگرگ گلوله و خون روی برف هندوکش متولد شد. افغانستان در سه قرن گذشته تله مرگ برای مهاجمان بود و اولین کسی که این درس سخت را آموخت سر ویلیام الفینستون بود.

او در ژانویه 1842 تصمیم گرفت که ارتش 16000 نفری خود را از کابل بیرون بکشد و عقب‌نشینی کند.

اما یونیفورم قرمز رنگ نیروهایش همچون گیلاس روی کیک شکلاتی خودنمایی می‌کرد و آن‌ها را برای تک‌تیراندازان افغان که با لباس‌های خاکی در محیط هم‌رنگ خود مستتر شده بودند اهدافی ایده آل می‌کرد. به مجرد این که یک سرباز اروپایی از مخفیگاه خود بیرون می‌آمد توسط نیروهای افغان شناسایی و کشته می‌شد.

سال‌ها بعد مفهوم استتار برای فرماندهان نظامی از یادگیری کلمه “خاکی” که یک واژه فارسی و معادل کلمه “dust” در انگلیس است متولد شد؛ عاملی که منجر به شکست افغان‌ها در 1200 سال شد و برای نیم‌قرن به‌عنوان سپری برای بریتانیا در مبازه در مقابل افغانستان عمل کرد.
دو نظریه متفاوت برای پیدایش لباس‌های با رنگ خاکی وجود دارد. برخی می‌گویند که فرمانده هادسون پارچه‌های سفید را از بازار لاهور می‌خرید و سپس آن‌ها را با گل رودخانه رنگ‌آمیزی می‌کرد.

اما نامه‌هایی وجود دارد که ثابت می‌کند هادسون از برادرش جرج هادسون در انگلستان درخواست کرده است تا برای 900 مرد لباس‌های با رنگ قهوه‌ای مایل به زرد و 300 کارابین (نوعی تفنگ) و کلاه ایمنی بفرستد. مردانی که این لباس‌ها را به تن می‌کردند به نام «مدلارک » (به معنی کسی که از گل تغذیه می‌کند) یا «خاکی» شناخته می‌شدند.

ورزش بخش جدایی‌ناپذیر از حکومت بریتانیا در هند بود بنابراین لباس‌های خاکی هم در این سبک زندگی تغییر کردند و به‌مرورزمان تبدیل به لباس شکار شدند.

نیاز به استتار برای شکار و کاربردی بودن این لباس‌ها به یک اندازه مهم بود. شکارچیان بریتانیایی از کمربندهای چرمی برای مهمات استفاده نمی‌کردند، بنابراین جیب‌های بزرگی در این لباس ظاهر شد که به آن کت شیکار گفته شد. شیکار یک واژه هندی/ اردو است که برای عمل «شکار کردن» استفاده می‌شد و ریشه این واژه، از عربی و فارسی گرفته شده است.

 

کت سافاری

 

کت سافاری در افریقا

شکل پیشرفته‌تر کت‌ سافاری که در گذشته با نام‌های کت بوش یا شَکِت (کت با استایل پیراهن) هم شناخته می‌شد در ابتدا برای رفتن به سافاری در جنگل‌های افریقا طراحی شد.

این کت با ظهور راه‌آهن، سفرهای دریایی و خطوط هوایی به آفریقا راه پیدا کرد .با تحول جهان به سمت بازاریابی برند‌ها نیاز به لباس‌های طبیعت‌گردی افزایش یافت و تقاضا برای این نوع لباس افزایش یافت.

در سال 1936، ارنست همینگوی، نویسنده و ماجراجو، «کت بوش» را طراحی کرد که این کت توسط Willis & Geiger Outfitters تولید شد. در سال 1939، Abercrombie & Fitch کت‌های سافاری به همراه شلوارک و شلوار ست آن را به‌عنوان لباس کژوال تبلیغ کردند و در همین دوران بود که اولین اشاره به «کت‌وشلوار سافاری» در فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد وارد شد.

 

 

کت سافاری

 

 

کت سافاری درگذر زمان

در دهه‌های 1960 و 1970، کت‌وشلوارهای سافاری به لطف مدل‌های طراحی‌شده برای مردان و زنان توسط دو طراح فرانسوی با نام‌های Ted Lapidus و Yves Saint Laurent مد شد. این دو طراح از سال‌ها پیش در ابداع استایل‌های محبوب شناخته‌شده بودند.

در سال 1970 کت‌ سافاری در استرالیا رواج پیدا کرد و به‌طورمعمول توسط نخست‌وزیر سابق استرالیای جنوبی Don Dunstan پوشیده می‌شد.

 

در 7 مارس 1974، لس مک فارلین، رئیس مجلس نمایندگان، به سیاستمداران مرد در قلمرو شمالی اجازه داد تا در جلسات مجلس قانون‌گذاری قلمرو شمالی، کت‌وشلوار سافاری بپوشند.

معروف است که چارلز؛ شاهزاده ولز، در سفرش به اولورو به همراه شاهزاده دایانا، در سال 1983، کت سافاری به تن کرده است.

 

کت سافاری در هندوستان

این لباس در هند زمانی که تولید و عرضه الیاف مصنوعی محلی به‌طور قابل‌توجهی در نیمه پایانی دهه 1970 افزایش پیدا کرد، شهرت یافت.

در هندوستان کت‌وشلوارهای سافاری تحت تأثیر فیلم‌های (جیمز باند/ راجر مور) در دهه 1970 محبوبیت بسیاری پیدا کردند.

کارخانه‌های صنعتی Reliance و دیگر کارخانه‌های نساجی، تولید الیاف مصنوعی را در هند راه‌اندازی کردند که به‌واسطه این امر قیمت الیاف مصنوعی به میزان قابل‌توجهی کاهش یافت و طبقه متوسط هند این فرصت را یافتند تا لباس‌های بهتری بپوشند.

این لباس‌ها‌ اگرچه مناسب آب‌وهوای هند نبودند، اما به‌موجب قیمت پایین، نگهداری آسان و دوام بالای آن‌ها محبوبیت یافتند. کت‌های سافاری تا اواخر دهه 1990 همچنان به‌عنوان یک لباس رسمی در بخش‌های دولتی استفاده می‌شد.

با رشد هند در دهه 1990، همراه با آزادی‌خواهی و افزایش درآمد ناگهانی طبقه متوسط، نسل‌های جوان‌تر به سمت مدهای مدرن غربی مانند کت‌وشلوار و سایر لباس‌های رسمی و اداری گرایش پیدا کردند.

 

نقش کت‌های سافاری در دنیای مد

در اواسط دهه 2010، کت‌های سافاری، در بریتانیا و اروپا به دلیل رایج شدن لباس‌های کار قدیمی توسط خرده‌فرهنگ هیپستر، احیا شدند.

این کت‌ها اغلب با پارچه‌های جین آبی، کامبریک و پنبه‌ به رنگ‌های سبز زیتونی یا خاکی، کتان یا پارچه‌های استتاری و جیب‌های روکار دوخته می‌شدند. برخی از آن‌ها سردوشی‌ها، کمربندها و جیب‌های کت سنتی سافاری را داشتند، درحالی‌که برخی دیگر نداشتند.

کت سافاری با وجود تاریخچه غنی خود امروزه بیش از هر زمان دیگر به دنیای مد راه‌یافته است.

طراحان خلاق هاکوپیان نیز از این سبک ماندگار الهام گرفته و با استفاده از مهارت و هنر متخصصان خود، زیباترین و جذاب‌ترین مدل‌های سافاری را خلق کرده‌اند.

 

نویسنده: الهه یاراحمدی

 

برای خرید اینترنتی کت سافاری اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  47  =  54