آشنایی با پارچه کشمیر؛ خصوصیات و روش‌های نگهداری از آن

پارچه کشمیر

تاریخچه پارچه کشمیر

یکی از اختراعات قدیمی بشر پارچه است.

حدود هزاران سال است که مردم پشم بزهای را می‌چیدند و بعد از حلاجی آن نخ‌ها را می‌ریسیدند.

مردم از این اختراع برای حفظ خود از سرما و گرما و همچنین پوشاندن بدنشان استفاده می‎کردند.

پس از مدتی پارچه‌ها کاربردهای متنوع دیگری را نیز به دست آوردند. همین امر موجب تولید انواع مختلف پارچه و الیاف شد. پارچه کشمیر نیز قرن‌ها است که در نپال و کشمیر تولید می‌شود.  شواهد نشان می‌دهد که تولید اولین نوع پارچه کشمیر مربوط به سه قرن پیش از میلاد مسیح و حتی شاید قبل‌تر از آن است.

پارچه کشمیر چیست؟

پارچه کشمیر از پرطرفدارترین پارچه‌هاست. «کشمیر» به دلیل کمیابی و نرمی فوق‌العاده‌ی که دارد، حس تجمّل و لوکس بودن را القاء می‌کند.

 

پارچه کشمیر از الیاف بسیار لطیف موی بز کشمیر تهیه می‌شود. این بز در کوه‌های مغولستان و شمال چین پرورش می‌یابد.

 

عموماً به نظر می‌رسد که این بافت به‌عنوان بافتی از پشم است اما در حقیقت این پارچه از موی بز ساخته‌شده است که همین امر به آن خصوصیات متفاوتی می‌دهد که آن را از پشم گوسفند متمایز می‌کند. امروز تولید پارچه کشمیر به روش صنعتی انجام می‌شود و با تولید آن به روش سنتی کاملاً متفاوت است.

 

این پارچه بسیار محبوب است و در طول سالیان موردتوجه همگان قرارگرفته است.

 

پارچه کشمیر جزو محبوب‌ترین و مناسب‌ترین پارچه‌ها برای انواع لباس‌های زمستانه و پاییزه است.

بافت این پارچه ظریف، محکم، سبک و لطیف است و لباس‌های تهیه‌شده از آن دارای کیفیت فوق‌العاده‌‌ای هستند.

الیاف کشمیر بسیار ظریف و لطیف هستند برخلاف سایر پشم‌ها، لباس‌های تولیدشده از آن باعث خارش نمی‌شوند.

 

در این مقاله سعی داریم در رابطه با نحوه تولید پارچه کشمیر، خصوصیات پارچه کشمیر، مراقبت از آن، قیمت و موارد استفاده از این پارچه را توضیح دهیم.

 

خصوصیات:

پارچه کشمیر به‌قدری نرم و لطیف است که با لمس آن از این‌همه لطافت و ظرافت لذت خواهید برد.

باوجوداینکه این پارچه دارای بافتی لطیف و سبک است اما پارچه مستحکمی است.

باید بدانید که ضخامت پارچه‌ی کشمیر از بسیاری از پارچه‌های دیگر بیشتر است بنابراین می‌تواند حرارت بدن را حفظ کند.

نرم بودن و ظرافت این پارچه به‌قدری است که اگر قطر پشم یک گوسفند عادی، 36 میکرون باشد، قطر پشم بز کشمیر 7 الی 19 میکرون است. این الیاف منعطف هستند و به‌سادگی در همه فرم‌های مختلف تولید و به شکل نخ‌های سبک یا سنگین تنیده می‌شوند.

رنگ اصلی و طبیعی پارچه کشمیر، سفید، خاکستری و طیف‌های مختلف قهوه‌ای‌ است. بافت ظریف پارچه باعث می‎شود، پوشاک دوخته‌شده با پارچه کشمیری بسیار باکیفیت و لطیف از کار درآیند.

 

پارچه کشمیر چگونه بافته می‌شود؟

پارچه کشمیر انواع مختلف دارند و باکیفیت‌های مختلف تولید می‌شوند و درنتیجه کاربردهای متنوعی نیز دارد.

درواقع پارچه کشمیر از نوعی الیاف طبیعی بانام کشمیر تولید می‌شود. نخ کشمیر از انجام فرآیندهای مختلف روی پشم بز کشمیر به دست می‌آید. فصل به دست آوردن کشمیر بهار است دقیقاً وقتی‌که بزها پوشش زمستانی خود را از دست می‌دهند.

این بزها معمولاً در نواحی دارای آب‌وهوای سخت زمستانی مانند مغولستان، زندگی می‌کنند؛ اما از انواع دیگر بز نیز می‌توان پارچه‌ی کشمیر تهیه کرد. تولیدات انبوه پارچه کشمیری به روش سنتی و قدیمی معمول است ولی مراحل پیشرفته‌تری برای تولید آن وجود دارد.

 

برای تولید پارچه کشمیر روش‌های متنوعی وجود دارد و البته این امکان در تولید آن وجود دارد که بدون آسیب به حیوانات پشم آن‌ها را بچینند. کشمیر الیاف نرم و بدون پرز را فراهم می‌آورد. این الیاف تولیدشده در همه اشکال مختلف قابل‌استفاده بوده و به شکل نخ‌های سبک یا سنگین تنیده می‌شوند.

 

الیاف کشمیر بعد از جمع‌آوری بر اساس ضخامت، طول و رنگ و کیفیت درگروهای مختلفی تقسیم می‌شوند. در مرحله بعد این الیاف رنگ‌آمیزی شده و به نخ تبدیل می‌شوند. از این نخ‌ها در صنعت پوشاک و بافت پارچه استفاده می‌شود. قسمت‌های مختلف این پارچه به این شکل است که لایه رویی از پشم‌های بلند تشکیل‌شده که به آن لایه محافظ می‌گویند و لایه دوم از پشم‌های کرکی و ریز تشکیل‌شده‌ که در زیر لایه محافظ قرار دارند و به‌عنوان عایق عمل می‌کنند.

 

مراقبت از پارچه کشمیر

 

پارچه کشمیر نیز مانند انواع مختلف پارچه‌های پشمی برای جلوگیری از آب رفتن و گلوله گلوله شدن و پیچ خوردن در زمان شستشو، نیاز به مراقبت دارد؛ بنابراین لباس‌های دوخته‌شده با پارچه کشمیر نیز به دلیل ظرافت و لوکس بودن نیاز به مراقبت ویژه‌تری دارند.

توصيه ما به شما این است كه تا حد امکان پارچه کشمیر را با دست و با یک مایع شوینده مناسب، در آب سرد بشوید. البته می‌توانید این پارچه را با ماشین‌ لباسشویی و همراه یک مایع شوینده مناسب، با دمای پایین بشوید. لباس‌های شسته شده با پشم کشمیر باید روی سطح صاف پهن شود تا به‌صورت طبیعی خشک شوند. گوله‌گوله شدن الیاف کشمیر بسیار متداول است و براثر مالش در زمان پوشیده شدن ایجاد می‌شود.

این حالت را می‌توان با استفاده از یک شانه مخصوص از پارچه جدا كرد. هاکوپیان از پارچه کشمیر برای دوخت انواع کت‌های کلاسیک و کژوال استفاده می‌کند.

 

چگونگی تشخیص پشم کشمیر باکیفیت

لباس‌های تهیه‌شده از پشم کشمیر معمولاً بسیار گران‌قیمت هستند و همین امر متقلبان را به کلاه‌برداری وامی‌دارد و لباس‌های باکیفیت پایین را به‌عنوان کشمیر باقیمت‌های بالا می‌فروشند.

راه‌های تشخیص کشمیر باکیفیت از کشمیر تقلبی:

حتماً به تای نخ‌ها توجه کنید مخصوصاً اگر لباس شما بافتنی است. اگر نخ دو رشته باشد یعنی کیفیت، دوام و گرمی بیشتری دارد. درصورتی‌که هوا گرم‌تر باشد پارچه کشمیر با یک‌لایه نخ برای شما مناسب خواهد بود. هرچقدر که تعداد نخ‌های کشمیر بیشتر باشد گران‌تر است.

رشته نخ‌های کشمیر می‌توانند از 4 ، 6 تا 8 نخ باشند. برای تشخیص تقلبی نبودن پارچه کشمیر دو طرف پارچه را بکشید.

اگر پارچه اصلی باشد به فرم اولیه خود برمی‌گردد. پارچه را با دستان خود لمس کنید پارچه‌ای که باکیفیت باشد حس زبری را القاء می‌کند درحالی‌که پارچه‌های با الیاف کمتر نرم‌تر و سبک‌ترند.

.

 

قیمت پارچه کشمیری

اگر دقت کرده باشید پارچه‌ی کشمیر از بسیاری از انواع پارچه قیمتی بیشتر دارد؛ مانند سایر چیزهای گران‌قیمت جهان، علت اصلی گران بودن این پارچه کشمیر نیز نایاب بودن آن است.

 

کت‌وشلوارهای با پارچه کشمیر

پارچه کشمیر یکی از پراستفاده‌ترین پارچه‌ها برای دوخت کت‌وشلوار در هاکوپیان است. در طول سالیان اخیر کت‌وشلوارهای کشمیری محبوبیت بسیار زیادی پیداکرده‌اند.

 

دلایل محبوبیت کت‌وشلوار کشمیری

  • نرم بودن پارچه
  • سبک‌وزن بودن
  • مقاومت بالا در برابر چروک شدن
  • ایجاد احساس راحتی
  • ضد حساسیت بودن
  • حفظ دمای بدن
  • خاص بودن به دلیل کمیاب بودن این نوع پارچه

 

نویسنده: الهه یاراحمدی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  40  =  44